«Ձմեռը երգում է, կանչում է…» բաց դասի ամփոփում. Գրականության դասի ամփոփում «Ս. Ա. Եսենին. Ձմեռը երգում է» (5-րդ դասարան) Գրական ընթերցանության դաս՝ Եսենինը երգում է, Ձմեռը կանչում է.





















Հետ առաջ

Ուշադրություն. Սլայդների նախադիտումները միայն տեղեկատվական նպատակներով են և կարող են չներկայացնել շնորհանդեսի բոլոր հատկանիշները: Եթե ​​դուք հետաքրքրված եք այս աշխատանքով, խնդրում ենք ներբեռնել ամբողջական տարբերակը:

Դասի նպատակները.

  1. սովորել բանաստեղծություն լսել, զարգացնել ընթերցանության հատուկ հմտություններ. ճիշտ անվանել հեղինակի անունը, վերնագիրը, որոշել ընթերցանության թեման և ստեղծագործության ժանրը.
  2. զարգացնել ստեղծագործությունը վերլուծելու կարողությունը
  3. զարգացնել հիացմունքի զգացում հայրենի բնության նկարների և բանաստեղծի բանաստեղծությունների նկատմամբ. սովորեք արտահայտել ձեր վերաբերմունքը լսված աշխատանքին:

Սարքավորումներ:ներկայացում դասի համար.

Դասերի ժամանակ

I. Կազմակերպչական պահ

Կցանկանայի մեր դասը սկսել մի ասացվածքով. «Կարդալ կարողանալը բավական չէ, պետք է կարողանալ մտածել»:

Սլայդ 1. (Առակաց)

Ինչպե՞ս ես դա հասկանում:

(Գիրքը ստիպում է մեզ մտածել բարու և չարի մասին, մենք նոր բաներ ենք սովորում գրքերից, գրքերը սովորեցնում են ազնվություն, արդարություն, սեր բնության և կենդանիների նկատմամբ):

Ինչի մասին գիրքը կստիպի ձեզ այսօր մտածել, մենք կիմանանք մեր դասում։

II. Ընկղմում դասի մեջ

(Հնչում է Վիվալդիի «Ձմեռ» երաժշտությունը

Սլայդ 2.

Հանգիստ սոճու խիտ անտառում: Ամեն ինչ ծածկված է սպիտակ փայլուն վերմակով։ Յուրաքանչյուր սոճու ձմեռային առասպելական հանդերձանքով է: Գանգուր թփերը զարդարված էին նուրբ փափուկ ցրտահարությամբ։

Եկեք հիանանք անտառի ձմեռային հիասքանչ տեսարանով։

III. Դասի թեմայի հաղորդագրություն

Ձմռան մասին հրաշալի բանաստեղծություն՝ «Ձմեռը երգում և կանչում է...» գրել է Սերգեյ Ալեքսանդրովիչ Եսենինը։

Այսօր ես ձեզ կներկայացնեմ այս աշխատանքը։ Մենք կսովորենք լսել, արտահայտիչ կարդալ և արտահայտել մեր վերաբերմունքը մեր լսածի նկատմամբ։

Սլայդ 3. (Դասի թեմա)

IV. Ներածական զրույց

Բանաստեղծ Սերգեյ Ալեքսանդրովիչ Եսենինը և նրա բանաստեղծությունները հայտնի են յուրաքանչյուր ռուս մարդու:

Սլայդ 4. (Ս.Ա. Եսենին)

Եսենինը ծնվել է գյուղում։ Կոնստանտինով, Ռյազանի շրջան.

Սլայդ 5. (Ս. Եսենինի տուն)

Գյուղը գտնվում է Օկա գետի կանաչ լեռնոտ ափին։

Սլայդ 6. (Օկա գետի ափ)

Բանաստեղծի մանկությունն ազատ է եղել. Նա ապրում էր պապիկի ընտանիքում և ամբողջ օրեր անցկացնում բնության գրկում. քայլում էր գիշերները, հնձում, հանդիպում ու ճանապարհում արևը։

Սլայդ 7. (Ռյազան բնություն)

Հետո մանկության տարիներին ձևավորվեց նրա նուրբ ու զգայուն հոգին։ Մանկությունից ծագել է նրա պոեզիան՝ լցված հայրենի հողի և նրա ժողովրդի հանդեպ սիրով։

V. Ներածություն Ս. Եսենինի աշխատանքին

1. «Ձմեռը երգում և կանչում է...» բանաստեղծության լսում. (կարդում է ուսուցիչը)

2. Զրույց կարդալուց հետո. Ձեզ դուր եկավ բանաստեղծությունը:

3. Բառապաշարային աշխատանք. Արդյո՞ք բոլոր բառերը պարզ են:

Ստոզվոն – ունենալով հարյուր զանգ։

Փեղկերը փայտե փեղկեր են, որոնք օգտագործվում են պատուհանը ծածկելու համար:

4. Սովորողները ինքնուրույն կարդում են բանաստեղծությունը:

VI. Աշխատանքի վերլուծություն

1. Կարդացեք առաջին տողը.

– Գտեք բառեր և հնչյուններ, որոնք պատկերում են ձմռան պատկերը:

Այս խոսքերը վերցված են բնության կյանքից, թե՞ մարդու: Ապացուցիր.

– «Շագգի անտառ» – սա ի՞նչ անտառ է:

– Ի՞նչ է նշանակում «սոճու զնգոցից խանդավառված»: Ինչպե՞ս ենք կարդալու: (1. հանգիստ, նրբորեն)

(Կազմվում է զգացմունքների միավոր)

Սլայդ 8. (Զգացմունքների միավոր)

- Ինչպե՞ս են պատկերված ամպերը:

-Ի՞նչ տրամադրություն է ստեղծում ձեր մեջ այս կերպարը: (տխուր) Ինչու:

– Ի՞նչ պատկեր կարելի է բերել այս վեց տողանոց բանաստեղծությունից:

2. Կարդացեք երկրորդ տողը.

- Ինչպե՞ս է պատկերված ձնաբուքը:

Ի՞նչ դեր ունի բառը, եթե ոչ ձնաբքի կերպարում։ Ինչի՞ն է դեմ հեղինակը և ինչին.

Ի՞նչ զգացողություններ առաջացան: (2. քնքշություն, խաբեություն)

– Ճնճղուկների նկատմամբ ի՞նչ զգացում է նա ցանկանում առաջացնել ընթերցողների մեջ: (խղճահարություն, կարեկցանք)

– Ի՞նչ պատկեր կարելի է նկարել երկրորդ վեց տողի համար:

3. Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե

Դուք իմ ժիր ճնճղուկներն եք
Սեղմեք թեւերը
Թեքեք ձեր գլուխները
Եվ մի քիչ քնիր...
Արի, թռչուններ, դադարիր քնել,
Մենք պետք է ցատկենք և խաղանք:

(Երաժշտության ներքո շարժումներ կատարելը)

4. Կարդացեք երրորդ տողը.

- Ինչո՞ւ են սառել:

- Ի՞նչ զգացողություններ են առաջացնում թռչունները: (3. տխրություն, խղճահարություն)

– Ձնաբքի պատկերը նորությո՞ւն է այս հատվածի համար, թե՞ այն արդեն բանաստեղծության մեջ էր: Ու՞մ հետ է հեղինակը համեմատում ձնաբքը. Ինչպե՞ս կկարդանք ձնաբքի մասին. (զայրացած)

– Ի՞նչ պատկեր կարելի է գծել երրորդ վեց գծի համար:

5. Կարդացեք չորրորդ տողը.

- Ինչո՞ւ են թռչունները «քնում սառած պատուհանի մոտ»:

-Ինչի՞ մասին են երազում: Ինչո՞ւ։

- Ինչպիսի՞ն է գարնան պատկերը:

-Ի՞նչ զգացողություններ առաջացան: (4. քնքշություն, սեր, երազկոտություն)

-Ի՞նչ նկար կարող ես նկարել:

6. Ո՞րն է այս աշխատանքի հիմնական գաղափարը:

VII. Արտահայտիչ ընթերցանություն

1. Ես և դու կազմել ենք զգացմունքների միավոր։ Կարդանք արտահայտիչ՝ փորձելով փոխանցել զգացմունքները և արտահայտել մեր վերաբերմունքը մեր կարդացածի նկատմամբ։

Սովորողների կողմից բանաստեղծության ընթերցում՝ առաջնորդի հետևում, անհատապես:

2. Ինչ բառեր, արտահայտություններ Ս.Ա. Ձեզ հատկապես դուր եկավ Եսենինը: Ինչո՞ւ։

VIII. Կափարիչի մոդելավորում և համեմատում պատրաստի մոդելի հետ

1. Ո՞ր ժանրին է պատկանում այս ստեղծագործությունը։

Սլայդ 9. (Աշխատանքների ժանրերը)

Ցույց տալ մոդելների վրա: (Երեխաները թղթի վրա եռանկյուն են նկարում)

2. Ո՞րն է դրա թեման:

Սլայդ 10. (Ընթերցանության թեմա)

Ցուցադրում. (Եռանկյունը ներկված է կանաչ գույնով)

4. Ինչպե՞ս է կոչվում այս ստեղծագործությունը: Տպել.

5. Համեմատե՛ք իմ մոդելի հետ։

Սլայդ 11. (Նմուշի ծածկույթի մոդել)

IX. Դասի ամփոփում

– Ի՞նչ էր ուզում մեզ ցույց տալ բանաստեղծն այս բանաստեղծությամբ: (Պետք է սիրել բնությունը, խնամքով վերաբերվել նրան, խնամել կենդանիներին, լինել ուշադիր)

- Ինչպե՞ս կարող եք օգնել ձեր փետրավոր ընկերներին ձմռանը:

Այսպիսով, դուք պարզել եք, թե ինչի մասին է այս բանաստեղծությունը ձեզ ստիպել մտածել. դուք պետք է զգաք և գնահատեք ռուսական բնության անկրկնելի գեղեցկությունը:

Զարմանալի չէ, որ դասի սկզբում ասացվածք կար. «Կարդալ կարողանալը բավարար չէ, պետք է կարողանալ մտածել»:

Դասի գրառումների ընթերցում.

«Ձմեռը երգում է, արձագանքում…»

Դաս «7-րդ բաժնի ներածություն.

Սերգեյ Եսենին «Ձմեռը երգում է, արձագանքում է ...», «Պորոշա»

Նպատակները:

Ուսանողներին ֆունկցիոնալ գրագետ ընթերցանության ուսուցում (սովորում է կանխատեսել աշխատանքի բովանդակությունը վերնագրի, նկարազարդման, հիմնաբառերի հիման վրա);

Ուսանողների մոտ, ստեղծագործության վրա աշխատելու գործընթացում, բանաստեղծական ճաշակի և փոխաբերական մտածողության զարգացում, տեքստում գեղարվեստական ​​արտահայտման միջոցներ գտնելու, գեղագիտական ​​զարգացմանը նպաստելու կարողություն (արվեստի լեզվի նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունքի ձևավորում. , դրանում օգտագործված փոխաբերական արտահայտությունները հասկանալու կարողություն, հեղինակի կողմից նկարված նկարը պատկերացնելու ունակություն);

Բնության նկատմամբ հարգանքի զգացում զարգացնել, սովորականի մեջ անսովորը տեսնելու, բնության գեղեցկությունը նկատելու և սեփական հայրենիքը սիրելու կարողություն.

Առաջադրանքներ.

1. դիդակտիկ:

Դասի ընթացքում ապահովել գեղարվեստական ​​արտահայտչամիջոցների մասին հիմնական հասկացությունների կրկնությունը և համախմբումը.

Զարգացնել ինքնատիրապետման և ինքնավերլուծության հմտությունները;

2. զարգացման առաջադրանքներ.

Զարգացնել ուսանողների հուզական ոլորտը՝ դասին ստեղծելով զարմանքի և ուրախության զգացմունքային իրավիճակներ.

զարգացնել դպրոցականների ճանաչողական հետաքրքրությունը.

3. խթաններ:

Հետուսումնական ճանաչողական աշխատանքի անհրաժեշտության ձևավորում.

4. կրթական:

Ապահովել առողջություն և անհատականության ազատ զարգացում;

Աջակցել ստեղծագործ անհատականության զարգացմանը;

Դասերի ժամանակ.

1. Կազմակերպչական պահ.

Բարև, ընկերներ: Հիշու՞մ եք, թե ինչպիսին էր այս առավոտը ձեզ համար: Փորձեք գտնել ամենավառ, ճշգրիտ սահմանումը այն նկարագրելու համար:

Փորձեք ցույց տալ այսօրվա տրամադրությունը՝ օգտագործելով դեմքի արտահայտությունները։

Ես նույնպես ուրախ եմ: Ես ուրախ եմ հանդիպել ձեզ: Եվ ես նաև ուրախ և հուզված եմ, որովհետև այսօր մենք հիանալի հանդիպում ունենք պոեզիայի հրաշալի աշխարհի հետ, որտեղ դուք ինքներդ ձեզ համար նոր և հետաքրքիր էջ կբացահայտեք։

2. Դասի թեմայի և նպատակների որոշում.

- Տարվա ո՞ր ժամանակն է հիմա: (գարուն) Օրացույցային գարունը եկել է:

Բայց մեր տարածաշրջանի բնության մեջ գարունը դեռ չի եկել։ Ձմեռը դեռևս վերահսկում է բնությունը:

Փակեք ձեր աչքերը և շշնջացեք. «Z – I – M – A…»

Ի՞նչ ես լսել։ Ինչպե՞ս էիք զգում։

Ի՞նչ ասոցիացիաներ ունեք ՁՄԵՌ բառի հետ:

Հիշենք ձմռան մասին բանաստեղծական տողերը. (երեխաները կարդում են անգիր)

Իսկապես, արվեստն օգնում է մեզ տեսնել և քննել ձմեռը, լսել նրա ձայներն ու հոտերը և վայելել նրա գույների բազմազանությունը՝ նկարչություն, երաժշտություն, գրականություն և, առաջին հերթին, պոեզիա: Բանաստեղծը խոսքի կախարդ է, խոսքի արվեստագետ: Նա կարողանում է խոսել զգացմունքների, տրամադրության, երազանքների մասին և արթնացնել մարդու հոգին։

Կարո՞ղ է ձմեռը մարդկանց մոտ միայն դրական էմոցիաներ առաջացնել:

(Միշտ չէ, որ սառնամանիքը, ցուրտը, ձնաբուքը դրական հույզեր են առաջացնում մարդկանց մոտ, հետևաբար բանաստեղծների և գրողների մոտ: Մարդիկ կարող են տարբեր կերպ վերաբերվել ձմռանը, նույնիսկ երբ այն ուրախություն է պատճառում ուրիշներին):

- Դասի ընթացքում կհանդիպենք խոսքի մեկ այլ վարպետի։ Տեսնենք, թե ինչպես է նա վերաբերվում ձմռանը:

3. Աշխատեք «Ձմեռը երգում է, կանչում է...» բանաստեղծությամբ։

Ա) տեքստի հետ աշխատանք կարդալուց առաջ:

Ի՞նչ ժանրի է այս ստեղծագործությունը: (ռիթմ) էջ 52

Նախկինում կարդացե՞լ եք նրա ստեղծագործությունները: Ո՞րը։ (Կեչու բալ, կեչի, բարի լույս)

Նայեք նկարազարդմանը և մտածեք վերնագրի մասին: Ո՞րն է ձեր ենթադրությունը, թե ինչի մասին է լինելու պատմությունը:

Կարդացեք հիմնաբառերը.

ձմեռը երգում է, կանչում, հանգչում

փխրուն անտառ

մոխրագույն ամպեր

մետաքսե գորգ

ձնաբքի տարածում

ժիր ճնճղուկներ

թռչունները ցուրտ են

ձյունը թակում է

խելագար մռնչյունով

Հստակեցրեք ձեր ենթադրությունները թեմայի և գործողության զարգացման վերաբերյալ:

Բ) Ինքներդ ձեզ համար բանաստեղծություն կարդալը:

Կարդանք բանաստեղծությունը, ստուգենք ու ճշտենք մեր ենթադրությունները։

Բ) Նախնական ընթերցումից հետո.

Ի՞նչ զգացումներ ունեիք։ Ինչպե՞ս էիք զգում։

Ի՞նչ ձմեռային նկարներ եք ներկայացրել:

Դ) Տող առ տող բարձրաձայն ընթերցում.

Կարդանք տեքստը և փորձենք հեղինակի հետ միասին սուզվել բնության գեղեցիկ աշխարհ։

Գրատախտակի վրա մենք կկազմենք երկու սյունակ.

1. ինչ տեսավ բանաստեղծը ձմեռը

2. ի՞նչ արտահայտչամիջոցներ է նա օգտագործել։

1-ին տող.

1-3 տող.

Ի՞նչ նկար եք պատկերացրել 1 նախադասություն կարդալուց հետո:

Ո՞ւմ է նման ձմեռը այս հատվածում: (կենդանի էակ)

Կարդացեք, ո՞ր բառերն են օգնում առարկաներին կյանքի կոչել:

Ինչպե՞ս կարող է ձմեռը երգել, հռհռալ և հանգստանալ:

Ո՞ւմ կարող է նա օրորել:

Ո՞ր անտառում է հայտնվել բանաստեղծը։ Ինչպիսի՞ անտառ է սա: (սոճու անտառ, սոճին)

Ինչո՞ւ է բանաստեղծն օգտագործում «սոճու անտառ» բառը, այլ ոչ թե «սոճու անտառ»: (սոճու անտառ - կոլեկտիվ, ժողովրդական, Եսենինը երկար ժամանակ ապրել է գյուղում)

Ի՞նչ բառով է բանաստեղծը ցույց տալիս անտառը։ (փխրուն)

Օժեգովի բացատրական բառարանը այս բառը բացատրում է հետևյալ կերպ.

Shaggy - գերաճած մորթիով և մազերով.

Ի՞նչ է նշանակում այս բառը բանաստեղծության մեջ: (փափուկ ձյունով ծածկված, անտառում շատ ձյուն կա) Էլ ո՞ւմ կարելի է մորթե անվանել:

Ի՞նչ անսովոր բարդ բառի հանդիպեցիք այս տողերում: Ուշադրություն դարձրեք «կանչ» բառին, ինչպե՞ս եք դա հասկանում: (շատ տարբեր հնչյուններ անտառում - հարյուր զանգ - բարդ բառ, բաղկացած է երկու արմատից) Ի՞նչ ձայներ են լսվում ձմեռային անտառում:

-Ի՞նչ ձմեռ է ցույց տվել բանաստեղծն այս հատվածում։ (գեղեցիկ, առասպելական)

4-6 տող (3 տող):

Կարդացեք, թե ինչ բառերով է բանաստեղծը նկարագրում ամպերը: (մոխրագույն մազերով) Ինչո՞ւ:

Ինչպե՞ս են ամպերը զգում բանաստեղծին: (կարոտ և տխրություն) Ինչո՞ւ:

Ո՞ր բառն է սաստկացնում մելամաղձությունը։ (խորը)

Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ բանաստեղծը «խորը մելամաղձություն» ունի։

-Ի՞նչ ձմեռ է ցույց տվել բանաստեղծն այս հատվածում։ (տխուր և տխուր)

Անհատականացումը բանաստեղծի ամենասիրած տեխնիկան է, քանի որ այն ամենում, ինչ նրան շրջապատում էր, նա կյանք էր տեսնում՝ ցորենի հասկի և ռուսական կեչի...

2-րդ տող.

1-3 տող.

Կարդացեք առաջին նախադասությունը.

Ի՞նչն է անսովոր բանաստեղծի ձնաբքի կերպարում: (ծածկում է մետաքսե գորգը)

Ուշադրություն դարձրեք այս բառի շեշտադրմանը: Ինչո՞ւ է բանաստեղծը շեշտը դնում այս վանկի վրա։ (պահպանել հանգը, ժողովրդական և բանաստեղծական արտահայտությունը, բանաստեղծը մոտ է CNT-ին, նրա բանաստեղծությունները նման են ժողովրդական երգերին)

Կարո՞ղ եք ասել, թե բանաստեղծն ինչպես է վերաբերվում ձնաբքին: (վախ - ցավալիորեն ցուրտ)

-Ի՞նչ ձմեռ է ցույց տվել բանաստեղծն այս հատվածում։ (ցուրտ)

4-6 տող (3 տող):

-Ի՞նչ ձմեռ է ցույց տվել բանաստեղծն այս հատվածում։ (ծանր)

Կարդանք երգչախմբում.

3-րդ տող.

1-3 տող.

Ընտրեք բառի հոմանիշները պաղեցված (սառեցված, պաղեցված, թմրած, սառեցված):

Ի՞նչ եք կարծում, ձմռանը թռչունների համար ո՞րն է ավելի վատ՝ քաղցը, թե՞ ցուրտը:

Ձմռանը թռչունները շատ վատ ժամանակ են անցկացնում, և նրանք հույս ունեն մեր կարեկցանքի և օգնության վրա:

4-6 տող (3 տող):

Կարդացեք տողի հաջորդ տողերը. Համեմատե՛ք այս հատվածի ձնաբուքը նախորդի հետ։

Նախ նա փռել մետաքսե գորգ , իսկ հիմա? (ձյուն)

Ինչու՞ եք կարծում, որ ձյունը զայրացած է:

Կարող եք բացատրել բառի իմաստը «փեղկեր» (պատուհանը ծածկելու համար տախտակ կամ մետաղական թաղանթ):

- «Փեղկերը կախված» - որ մեկը? (հնարավոր է պոկված, մեկ օղակից կախված) Ինչու են նրանք այդպիսին:

-Ի՞նչ ձմեռ է ցույց տվել բանաստեղծն այս հատվածում։ (ուժեղ և հզոր)

7-12 տող (6 տող):

Բանաստեղծության մեջ ամեն ինչ այդքան վախկոտ է:

Ինչի մասին են երազում փոքրիկ ճնճղուկները.

Ինչպիսի՞ երազ են նրանք տեսնում: Փորձեք նկարել բառային պատկեր:

Ո՞ւմ է նման Եսենինի գարունը:

-Ի՞նչ ձմեռ է ցույց տվել բանաստեղծն այս հատվածում։ (թույլ, ոչ ամենակարող, գարունն ավելի ուժեղ է)

-Ի՞նչ գրական սարքի միջոցով է հեղինակը նկարել մեզ ձմռան ու գարնան պատկերը:

Ինչո՞ւ է հեղինակն օգտագործում այս գրական սարքը: (որպեսզի ավելի լավ, ավելի ամբողջական և հստակ ցույց տան իրենց տարբերությունը, որ գարունը դեռ կհաղթի ձմռանը, բնության մեջ ամեն ինչ փոխվում է. տխրությունն ու անհանգստությունը կփոխարինվեն ուրախությամբ. հույս կա. նա հանգստացնում է թռչուններին)

Ի՞նչ ինտոնացիա կընտրեք այս հատվածը կարդալու համար: (հույսով և հավատով)

Դ) Հարցեր կարդալուց հետո:

Նայեք առաջին սյունակին.

Ի՞նչ ձմեռ է ունեցել Եսենինը:

Ի՞նչ կասեք բանաստեղծի տրամադրության մասին։

Կարելի՞ է այս բանաստեղծությունը լիրիկական անվանել։ (Այո)

Ի՞նչ զգացումներ և հույզեր է ապրել բանաստեղծը բանաստեղծությունը գրելիս:

Ե) Աշխատել գեղարվեստական ​​արտահայտչամիջոցների վրա.

Տղերք, քնարական ստեղծագործությունների վրա աշխատելիս մենք ծանոթացանք գեղարվեստական ​​արտահայտչամիջոցների տարբեր միջոցների։

-Ձմեռային բնությունը նկարագրելիս ի՞նչ արտահայտչամիջոցներ է օգտագործել Եսենինը։

Նայեք երկրորդ սյունակին.

Սեղանին:

Անհատականացում (բնական երևույթների պատկերում կենդանի արարածի պատկերով) էպիտետներ (անունին ավելացված սահմանում ավելի մեծ գեղարվեստական ​​արտահայտչականության համար) համեմատություն (երկու առարկաների համեմատություն՝ ընդհանուր կամ տարբերակիչ հատկանիշներ գտնելու համար) հակադրություն (մի առարկան մյուսին հակադրելը) փոխաբերություն ( բառի կամ արտահայտության օգտագործումը փոխաբերական իմաստով)

Ե) Հետազոտական ​​աշխատանք.

Ամբողջ դասի ընթացքում դուք շատ հետազոտություններ արեցիք, ինչպես իրական գրականագետները: Ես ուզում եմ ձեզ առաջարկել ևս մեկ հետաքրքիր առաջադրանք.

Տարբերակ 1

Գտեք բառեր, որոնք կօգնեն ձեզ լսել ձմռան ձայները (երգում է, հռհռոց, հանգչում, ճռռոց, քամու ձայներ, ձնաբքի ոռնոց)

Տարբերակ 2.

Գտեք բառեր, որոնք կօգնեն ձեզ տեսնել ձմռան գույները:

Եսենինի ձմռան մասին բանաստեղծություններում գույներ գրեթե չկան, բայց հնչյունները շատ են։ Եսենինի բանաստեղծությունները երաժշտական ​​են։ Դրանցից շատերը երաժշտության են ենթարկվում։ Երաժշտության ո՞ր տեսակն է համապատասխանում այս բանաստեղծությանը:

(Երաժշտություն լսելով: «Սեզոններ»: Կամիլում):

Է) Արտահայտիչ ընթերցանություն

Ի՜նչ զարմանալի բանաստեղծություն։ Որքան կարող եք տեսնել և զգալ, եթե ուշադրություն դարձնեք բանաստեղծի խոսքերին: Ինչքան պատկեր ու տրամադրություն է նա նկարում...

-Փորձենք կարդալիս փոխանցել մեր տրամադրությունը։

-Ի՞նչ ընթերցանության տեմպ ընտրենք։

Հ) Զույգերով ընթերցում.

-Ի՞նչ եք կարծում, բանաստեղծն ինքը կհավանե՞ր ձեր ընթերցանությունը:

Ընդհանրապես կարդալն իսկական խորհուրդ է։ Ընթերցողը բանաստեղծության մեջ որսում է իր հատուկ մտքերն ու զգացմունքները, իսկ հետո բանաստեղծությունը տարբերվում է բոլորի համար: Ընթերցողն արտահայտում է իր վերաբերմունքը կարդացածի նկատմամբ։

Հ) Ուսուցչի կողմից անգիր ընթերցում.

Ռուս բանաստեղծ Սերգեյ Ալեքսանդրովիչ Եսենինը երգել է ռուսական բնության գեղեցկությունը, հիացել և հիացել է դրանով, մանուկ հասակում կլանել է իր սերը Ռուսաստանի և նրա բնության հանդեպ: Ի վերջո, նա ծնվել և մեծացել է Ռյազանի շրջանի Կոնստանտինովո գյուղում, Օկա գետի ափին։ Նա դաստիարակվել է հասարակ ռուս ընտանիքում։ Մայրը անգրագետ կին էր։ Ապագա բանաստեղծն ավարտել է գյուղական քառամյա դպրոցը։ Ամբողջ աշխարհում նրա բանաստեղծությունները դեռևս հայտնի և սիրված են իրենց ջերմությամբ, քնարականությամբ և զարմանալի պատկերավորությամբ։

Նիկոլայ Բրաունն իր բանաստեղծությունը նվիրել է բանաստեղծին.

Այս անունը պարունակում է «եսեն» բառը։

Աշուն, մոխիր, աշնան գույն։

Դրանում ինչ-որ բան կա ռուսական երգերից.

Երկնային, հանգիստ կշեռքներ,

Birch կապույտ

Եվ կապույտը լուսաբաց է:

Նրա մեջ էլ ինչ-որ բան կա գարնան մասին

Տխրություն, երիտասարդություն, մաքրություն...

Նրանք պարզապես կասեն.

«Սերգեյ Եսենին»,

Ամբողջ Ռուսաստանն ունի իր առանձնահատկությունները...

Ես շատ եմ սիրում Եսենինի բանաստեղծությունները, հուսով եմ, որ դուք նույնպես կսիրեք դրանք։

6. Դասի ամփոփում.

Ի՞նչ կասեք բանաստեղծ Եսենինի մասին այսօրվա դասից հետո։

Ի՞նչ բացահայտեցիք նրա պոեզիայում:

Եսենինը սիրում է ձմեռը:

Լսեք Եսենինի մեկ այլ բանաստեղծություն ձմռան մասին .(երեխան անգիր կարդում է «Կեչին» լրացուցիչ)

Առաջարկում եմ, որ տանը ինքնուրույն ծանոթանաք Եսենինի «Փոշի» բանաստեղծությանը և վերլուծեք այն ըստ ձեր յուրաքանչյուրի պլանի։

Պլան - քնարական ստեղծագործության վերլուծություն:

Ի՞նչ տրամադրությամբ է ներծծված բանաստեղծությունը։ Ի՞նչ զգացումներ է ունեցել բանաստեղծը գրելիս։ Բանաստեղծական տրամադրությունը փոխվու՞մ է։ Ձեզ դուր եկավ բանաստեղծությունը: Ինչպե՞ս: Ո՞ւմ (կամ ինչի՞) մասին է խոսքը։ Ի՞նչ նկարներ է նկարում բանաստեղծը: Ի՞նչ պատկերներից և առարկաներից են դրանք կազմված: Գեղարվեստական ​​արտահայտման ի՞նչ միջոցներ է օգտագործում հեղինակն իր ստեղծագործության մեջ։ (անձնավորում, համեմատություն, հակադրություն, փոխաբերություններ, կրկնություն, էպիտետներ) Արդարացվա՞ծ է: Ո՞ր տողերն են ձեզ հեքիաթ հիշեցնում: Ի՞նչ ձայներ եք լսել, ի՞նչ գույներ եք տեսել, ի՞նչ հոտեր եք զգացել։ Ի՞նչ էր ուզում մեզ ցույց տալ բանաստեղծն այս բանաստեղծությամբ։ Գտեք հիմնական գաղափարը (լինի այն ուղղակիորեն արտացոլված է տեքստում, թե թաքնված է տեքստի հետևում):

7. Տնային աշխատանք.

Ես ձեզ ընտրովի տնային առաջադրա՞նք եմ տալիս:

1. վերլուծել «փոշի» բանաստեղծությունը ըստ պլանի:

2. սովորել անգիր կամ պատրաստել բանաստեղծություններից մեկի արտահայտչական ընթերցում, էջ 52-53:

>> Գրականություն 2-րդ դասարան >> Գրականություն՝ Ս. Եսենին. «Ձմեռը երգում և կանչում է...», «Կեչի»

Դաս 37

S. A. ESENIN «BIRCH», «ՁՄԵՌԸ ԵՐԳՈՒՄ Է - ՀԱՈՒՐԵՐ»

ԹիրախՈւսանողներին ծանոթացնել Ս. Եսենինի կյանքին և ստեղծագործությանը, ցույց տալ Ս. Եսենինի պոեզիայի գեղեցկությունը. սերմանել պոեզիայի հանդեպ սերը; սովորեցնել բանաստեղծություններում համեմատություններ և փոխաբերություններ տեսնել:

Դասերի ժամանակ

I. Կազմակերպչական պահ.

II. Տնային առաջադրանքների ստուգում.

Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե

III. Նոր նյութ սովորելը.

1. Թեմայի հաղորդագրություն, նպատակներ.

– Այսօր մենք կծանոթանանք մի զարմանալի բանաստեղծի ստեղծագործությանը, ով սիրում էր իր հայրենիքը՝ Ռուսաստանը։ Սերգեյ Եսենին.

Ուսուցիչը ցույց է տալիս բանաստեղծի դիմանկարը:

- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում Սերգեյ Եսենինին:
– Սերգեյ Ալեքսանդրովիչը ծնվել է Ռյազան նահանգի Կոնստանտինովո գյուղում (մարզ): Նա մեծացել է որպես շատ անհանգիստ երեխա՝ նա վաղ է սովորել լողալ, մագլցել ծառերի վրա, հաճախ կռվել է, դեռ չորս տարեկան էլ չկար, երբ սովորեց ձի հեծնել։ Եսենինը սկսել է բանաստեղծություններ գրել շատ վաղ (9 տարեկան էր)։ Նրա բոլոր բանաստեղծությունները բնության, Հայրենիքի, իր կամ մերձավոր մարդկանց մասին են։

2. Աշխատեք «Birch» բանաստեղծության վրա:

1) Ուսուցիչը բանաստեղծություն է կարդում (ցանկալի է երաժշտության ֆոնի վրա).

-Ի՞նչ եք պատկերացրել բանաստեղծությունը լսելիս:
– Ինչպե՞ս եք հասկանում վրձին, եզր, եզր բառերը: (Բառապաշարի աշխատանք):
-Ի՞նչ տրամադրությամբ պետք է բանաստեղծություն կարդալ:
– Կարդացեք միմյանց հետ (զույգերով):

2) Լսելով մի քանի ուսանողների ընթերցանությունը:

3. Աշխատեք «Ձմեռը երգում և հնչում է» բանաստեղծության վրա:

1) Բանաստեղծության ինքնուրույն ընթերցում.

– Ի՞նչ ձմեռ է պատկերում Ս. Եսենինը:
-Ի՞նչ տրամադրություն է առաջացնում բանաստեղծությունը ձեր մեջ: Ինչո՞ւ։

2) Աշխատեք արտահայտիչ ընթերցանության վրա.

Մտածեք, թե արդյոք այստեղ փոխաբերություններ կան, և ինչու է բանաստեղծն օգտագործում դրանք:
-Ուրիշ ի՞նչ արտահայտչամիջոցներ կան։ (Անհատականացումներ - քնկոտ լռություն, ծույլ քայլել, շաղ տալ):
- Եսենինը ձմեռային կեչի սիրում է:
-Ձմեռային հարդարման մեջ ծառեր սիրու՞մ եք:
-Իսկ աշունը, գարունը, ամռանը՞։

IV. Դասի ամփոփում.

Բանաստեղծություններով ո՞ր բանաստեղծին հանդիպեցինք այսօր։
-Ի՞նչ բանաստեղծություններ եք կարդացել:

Տնային աշխատանքանգիր սովորիր բանաստեղծություններից մեկը, պատասխանիր հարցերին (էջ 197):

Գրական ընթերցանություն. 1-2 դասարաններ՝ դասի պլաններ ըստ «Ռուսաստանի դպրոց» ծրագրի: Հրատարակչություն «Ուսուցիչ», 2011. Բովանդակություն - Ն.Վ. Լոբոդինա, Ս.Վ. Սավինովան և ուրիշներ։

Բացատրական նշում.
հունվարի 24-ին Կիրովի մարզի Սլոբոդսկի քաղաքի ՄԿՈՒ թիվ 7 միջնակարգ դպրոցի 7-րդ տիպի ուղղիչ-զարգացման 2-րդ «Բ» դասարանում անցկացվեց գրական ընթերցանության դասը։
Գրական ընթերցանության ուսուցումն իրականացվում է ըստ «Ռուսաստանի դպրոց» կրթահամալիրի, խմբագրությամբ Վ.Գ. Գորեցկի, Վ.Ա. Կիրյուշկինա, Ա.Ռ. Շանկոյին։ «Գրական ընթերցանություն» դասագրքի հեղինակը Լ.Ռ. Կլիմանովա, Վ.Գ. Գորեցկի, Մ.Վ.Գոլովանովա, 2007թ. Դասընթացը նախատեսված է 102 դասավանդման ժամի համար, շաբաթական 3 ժամ:
Այս դասընթացի գրական ընթերցանության դասերը նախատեսված են մեր հասարակության համար կարևոր խնդիրներ լուծելու համար:
Հիմնական կրթական նպատակները.
Երեխաներին սովորեցնել կարդալ գիտակցաբար և գրագետ:
Գրական ստեղծագործությունները վերլուծելու ունակություն:
Յուրաքանչյուր ստեղծագործության հիմնական հայեցակարգը, նրա գաղափարը հասկանալու ունակությունը:
«տեսնելու» կարողություն, թե ինչ է ուզում հեղինակը փոխանցել ընթերցողներին:
Բացի այդ, գրական ընթերցանության դասերը նախատեսված են կրթական և զարգացնող կարևորագույն խնդիրները լուծելու համար: Ցավոք սրտի, խնդիր կա՝ իմ դասարանի երեխաները գրական ստեղծագործությունները, հատկապես պոեզիան խորը վերլուծելու ունակություն չունեն, չեն հասկանում ստեղծագործության էությունը, չունեն գրագետ, գիտակից ու արտահայտիչ ընթերցանության բավարար իմացություն։ Վերլուծելով իմ դասարանի աշակերտների ընթերցանության տեխնիկան՝ ես պարզեցի, որ առաջին դասարանի վերջում ընթերցանության արտահայտչականության որակը կազմում էր ընդամենը 9%, իսկ ընթերցանությունը՝ 15%:
Իմ դասարանում գրական ընթերցանության խնդիրը լուծելու համար ես համակարգված օգտագործում եմ տարբեր տեսակի վարժություններ՝ զարգացնելու ճիշտ, գիտակից, սահուն և արտահայտիչ կարդալու հմտությունը՝ օգտագործելով գիտնականների, ուսուցիչների և նորարարների ընթերցանության ուսուցման տեխնոլոգիաները. Կարդում են Վ. Ն. Զայցևը և Ի. Տ. Ֆեդորենկոն - Ի. Գ. Պալչենկո, ընթերցանության գործառնական դաշտի զարգացման տեխնոլոգիա, կանխատեսում և դինամիկ ընթերցման մեթոդ Մ. Ի. Օմորոկովայի, Շուլտեի և Գ. Գ. Շվայկո.
Դաս «Ս. Ա.Եսենին. Ձմեռը երգում և կանչում է» ընդգրկված է «Ես սիրում եմ ռուսական բնությունը» բաժնում, առաջին մասում՝ «Ձմեռ»:
Դասի տեսակը՝ նոր նյութ սովորելը:

Դասի քայլեր.
Կազմակերպման ժամանակը.
հուզական և հոգեբանական տրամադրությունը պոեզիայում.
Տնային առաջադրանքների ստուգում.
դասընկերների պատասխանները գնահատելու չափորոշիչներ օգտագործելով:
Նախապատրաստում հիմնական փուլին.
մեթոդը՝ վերարտադրողական, մասնակի հետախուզական։ Վանկերից առած հորինի՛ր: Նրանք կատարում են վարժություններ՝ ճիշտ շնչառություն հաստատելու և արտահայտիչ խոսքի ինտոնացիոն միջոցներ զարգացնելու համար։
Նոր նյութ սովորելը.
մեթոդներ՝ բացատրական - պատկերազարդ, մասամբ - որոնում, բանավոր;
համակարգչային ներկայացման ցուցադրում;
կանխատեսում ըստ վերնագրի, նկարազարդումների;
բառապաշարի աշխատանք, առաջնային ընթերցում, առաջնային ընկալման ստուգում.
Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե.
Հանգստություն մուլտիմեդիայի միջոցով.
Աշխատանքի վերլուծություն.
մեթոդներ՝ վերարտադրողական, մասնակի հետախուզական, ստեղծագործական;
շղթայական բանաստեղծություններ կարդալը
բանաստեղծության բովանդակության վերլուծություն, բառապաշարային աշխատանք, բանաստեղծական լեզվի գեղարվեստական ​​միջոցների սահմանում;
«Ընթերցանության միավոր» կազմելը;
արտահայտչական ընթերցանության պատրաստում, ընթերցանության մրցույթ.
Ամփոփելով դասը.
մեթոդներ՝ վերարտադրողական, բանավոր:

Արտացոլում:
Տեխնիկա՝ քարտեր՝ տախտակի վրա ճնճղուկների պատկերներով, կարմիր և կանաչ ճյուղերով;
յուրաքանչյուր ուսանողի հուզական վիճակի ինքնագնահատում և նույնականացում:
Տնային աշխատանքի մասին տեղեկատվություն.
Տարբերակված առաջադրանքներ.
Դասի վերլուծության արդյունքում սովորողների լավ կատարումը, բանաստեղծական ստեղծագործությունը գրագետ վերլուծելու և կարդալու կարողությունը, յուրաքանչյուր առաջադրանքը կատարելու նկատմամբ հետաքրքրությունը, դրական հուզական վերաբերմունքը և դասի յուրաքանչյուր փուլի համար առաջարկվող նյութերի օգտագործման արդյունավետությունը: նշվում են.
Ուսումնական գործունեության տարբեր ձևերի օգտագործումը դասին՝ ճակատային, անհատական, զույգային թույլ տվեց բոլոր սովորողներին ներգրավվել աշխատանքի մեջ։ Զույգային աշխատանքում կիրառվել են կրթական համագործակցության և անձնական շփման մեթոդներ: Բոլոր առաջադրանքները ուղղված էին բանաստեղծական ստեղծագործությունը վերլուծելու, այն արտահայտիչ կարդալու և եզրակացություններ անելու կարողության խորության բարձրացմանը:
Երեխաները կարողացան ճիշտ գնահատել իրենց աշխատանքը դասարանում: Բոլոր աշակերտներին տրվեցին գնահատականներ բանաստեղծության արտահայտչական ընթերցման համար: Արդյունքում ստացվեց մանկական նկարների ալբոմ:

Դասի ամփոփում.
Թեմա՝ Ս. Ա. Եսենին «Ձմեռը երգում և հնչում է»
Նպատակները:
Ուսումնական:
Ներկայացրեք Ս. Ա. Եսենինի «Ձմեռը երգում և հնչում է» աշխատանքը.
պայմաններ ստեղծել բանաստեղծության ընկալման և ըմբռնման համար.
շարունակել զարգացնել քնարերգությունը վերլուծելու, փոխաբերական լեզվական միջոցներ տեսնելու կարողությունը։
Ուսումնական:
զարգացնել ճիշտ գիտակցված արտահայտչական ընթերցանության, երևակայական մտածողության, ստեղծագործ երևակայության, հաղորդակցման և տեղեկատվության հմտությունները:
Ուսումնական:
զարգացնել կարեկցանքի զգացում և թռչունների նկատմամբ հոգատար վերաբերմունք:
Սարքավորումներ՝ Ի. Գրաբարի «Ձմեռային լանդշաֆտ» նկարի վերարտադրում, ճնճղուկների թեմատիկ նկարներ՝ մտորումների համար, անհատական ​​բացիկներ «Բանաստեղծական լեզվի միջոցներ», օժանդակ քարտեր «Արտահայտիչ խոսքի միջոցներ», համակարգչային ներկայացում, մուլտիմեդիա աջակցություն, դասագիրք «Գրական ընթերցանություն» 2-րդ. դասարան (1 մաս), բացիկ - հուշագիր «Աշխատանք քնարերգության վրա»:
Դասերի ժամանակ.
Կազմակերպման ժամանակ.
-Ուրեմն զանգը հնչեց
Սկսենք մեր դասը։
Եթե ​​քաղաքը գիշերը ցուրտ է լինում,
Եվ գիշերը նրա համար վերմակ հանեց,
Եթե ​​քաղաքը ուշադիր ծածկես ձյունով,
Տարվա ո՞ր ժամանակն է եկել: (Ձմեռ)
- Շատ ռուս գրողներ, բանաստեղծներ, արվեստագետներ սիրում էին ձմեռը և հրաշալի էին գրում դրա մասին։ Ահա Ի. Գրաբարի «Ձմեռային լանդշաֆտի» վերարտադրությունը (սլայդ 1)
- Ձեզ դուր է գալիս նկարը:
-Ինչպե՞ս է դա քեզ զգում: (Հանգստություն, մոգություն, խաղաղություն):
- Այժմ ցույց տվեք, թե ինչպես եք պատրաստել ձեր տնային աշխատանքը և սովորել արտահայտիչ կերպով կարդալ Ֆ.Ի. Տյուտչևի «Կախարդուհին ձմռանը» բանաստեղծությունը:

Տնային առաջադրանքների ստուգում.
Նրանք պատմում են միմյանց (աշխատում են զույգերով):
Գրատախտակի մոտ երկու ուսանող կարդում են:
Աշակերտները և ուսուցիչը գնահատում են ուսանողների պատասխանները:
- Տղերք, ուզու՞մ եք ավելի շատ պոեզիա կարդալ: Դա անելու համար հարկավոր է խոսքի տաքացում անել, որպեսզի պոեզիան արտահայտիչ կերպով կարդա:
Դասի հիմնական փուլի նախապատրաստում.
Խոսքի տաքացում (Հավելված 1.)
- Եկեք շնչառական վարժություններ անենք.
Փչեք մոմը (3 արտաշնչում, 2, 1)
Եկեք ծաղիկը հոտոտենք:
«Մորզե կոդը» (շնչել բերանով, արտաշնչել քթով, մատով հարվածել քթին)
- Եկեք վարժություններ անենք ձեր ձայնը զարգացնելու համար: Հավաքեք ասացվածք (սլայդ 2) TITLE RETKSKVO MEZI NETSKO
- կարդացեք ասացվածքը՝ փոխելով.
Խոսքի տեմպը.
Ձայնի ուժը.
Ձայնի բարձրությունը.
Տոն:
Տրամաբանական սթրեսի վերադասավորում:
Նոր նյութ սովորելը.
- Տղե՛րք, եկեք վերադառնանք պոեզիայի հրաշալի աշխարհ և ծանոթանանք Ս. Ա. Եսենինի «Ձմեռը երգում և կանչում է» բանաստեղծությանը, ում համար Ռուսաստանը աշխարհի ամենաթանկ վայրն էր: (սլայդ 3)
- Ձևակերպեք մեր դասի նպատակները: (1. Ծանոթացեք Եսենինի «Ձմեռը երգում և կանչում է» բանաստեղծությանը.
2. Եկեք վերլուծենք այն։
3. Սովորեք արտահայտիչ կերպով կարդալ բանաստեղծություն:)
Ծանոթանալ հեղինակի կենսագրությանը (սլայդ 4)
Նախապատրաստում նոր ստեղծագործության ընկալմանը:
- Բացեք ձեր դասագրքերը և գտեք Ս. Եսենինի «Ձմեռը երգում և կանչում է» բանաստեղծությունը:
3. Նկարազարդման վերնագրի հիման վրա կանխատեսում.
-Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ մասին է այս բանաստեղծությունը: (Սա բանաստեղծություն կլինի ձմռան, ձմեռային բնության, գեղեցկության, ճնճղուկների մասին)
- Գիտե՞ք, որ այս բանաստեղծության առաջին վերնագիրն է «Ճնճղուկներ», իսկ երկրորդը՝ «Ձմեռը երգում և կանչում է»:
-Ի՞նչ է արտահայտել բանաստեղծն իր «Ճնճղուկներ» բանաստեղծության առաջին վերնագրով։ (Քնքշություն և սեր թռչունների նկատմամբ)
- Ճնճղուկները ճնճղուկ կոչվող թռչունների կրճատ բառ են:

4. Բառապաշարի աշխատանք (սլայդ 5):
Երգում է - ուժգին փչում է:
Այն կանչում և արձագանքում է:
Հարյուր զանգ՝ 100 սոճիների ղողանջը (հեղինակ).
Մետաքսե գորգը փափուկ գորգ է:
Միայնակ - առանց ծնողների:
Նրանք սառը էին - շատ ցուրտ:
Փեղկերը տախտակյա դռներ են, որոնք օգտագործվում են ապակիները ծածկելու համար:
Vortex-ները քամու բուռն շրջանաձև շարժումներ են:

6. Կրկնվող ընթերցում.
1. Շղթայական ընթերցում.
2. Բանաստեղծության վերլուծություն. Ընտրովի ընթերցանություն.
- Ինքներդ կարդացեք բանաստեղծությունը և մտածեք, թե քանի մաս կա դրա մեջ: (4 մաս)
- Բանաստեղծության մեջ չորս տող կա. սրանք չորս նկարներ են, և յուրաքանչյուրն ունի իր հերոսները, զգացմունքները, բանալի բառերը և արտահայտչամիջոցները:
- Եկեք փորձենք դա պարզել, որպեսզի հասկանանք բանաստեղծության հիմնական գաղափարը և սովորենք այն արտահայտիչ կարդալ:

VI. Աշխատանքի վերլուծություն.
-Կարդանք առաջին տողը. Ո՞վ է գլխավոր հերոսը։ (Ձմեռ)
Բանաստեղծությունը սկսվում է «Ձմեռը երգում և կանչում է...» բառերով.
- Ինչպե՞ս է ձմեռը երգեր երգում: (Ճռռոցներ, օղակներ, ոռնոցներ)
- Երբ կարդացիք «շագի» բառը, ի՞նչ անտառ եք պատկերացրել: (Փշատերև անտառ՝ ծածկված ձյունով)
-Այս տողում հանդիպեցինք ԿԱՆՉ բառին: Այս բառը հորինել է հենց Եսենինը։ Կռահեք, թե ինչպես է այն ձևավորվել: (Հարյուր զանգ)
- Եթե ցրտաշունչ օրը մոտենաս սոճու ծառին, կլսես ծառի զնգոցը:
-Ի՞նչ է ցանկացել արտահայտել հեղինակն այս արտահայտությամբ։ (Լսվում են բազմաթիվ տարբեր ձայներ, որոնք արտադրվում են սոճիների ճոճվելուց)
-Ինչպե՞ս է ձմեռը տալիս այս հնչյունները: (Կարծես ծառերը կանչում են միմյանց)
-Ինչու՞ այս ձայները կարող են հանգստացնել անտառը: (Նրանք լուռ են, խուլ)
- Շուրջբոլորը մոխրագույն ամպեր են լողում դեպի հեռավոր երկիր՝ խորը մելամաղձությամբ։ Ինչպե՞ս են ամպերը լողում: (Դանդաղ, ծույլ, ըստ երևույթին թեթև քամի է)
-Ինչո՞ւ է հեղինակը ամպերն անվանել մոխրագույն: (Ուրեմն դրանք մոխրագույն են, փափկամազ)
-Ինչո՞ւ են նրանք նավարկում հեռավոր երկիր։ (Նրանք չեն սիրում ձմեռը)
-Ինչպե՞ս պետք է կարդալ առաջին տողը: (Երգում է, սահուն, հանգիստ, մի փոքր տխուր)
-Ի՞նչ տեխնիկա է օգտագործում բանաստեղծը ձմեռը նկարագրելու համար: (Անհատականացում. երգում է, կանչում, հանգչում)
- Պատրաստվեք 1-ին հատվածը արտահայտիչ կարդալու, որպեսզի փոխանցեք ձմռան ձայնը, սառած սոճիների զնգոցը, ամպերի խորը մելամաղձությունը: (Աշխատանք զույգերով). (սլայդ 6)
-Բառերով նկարագրեք, թե ի՞նչ պատկեր է հայտնվել Ձեր երևակայության մեջ:
- Կարդացեք այս տողի առաջին երեք տողերը:
- Ի՞նչ է Բլիզարդը: (Ուժեղ քամի ձյունով, բուք)
-Ի՞նչ է նշանակում «Եվ բուքը մետաքսե գորգի պես տարածվում է բակում» արտահայտությունը: (Ձյունը փայլում է բարակ, փայլուն գործվածքի պես)
-Ի՞նչ տեխնիկա է կիրառել հեղինակը։ (փոխաբերություն՝ մետաքսե գորգ)
- Այո, մենք տեսանք գեղեցիկ նկար, բայց բանաստեղծն ավելացնում է. «Բայց ցավալի ցուրտ է»: Ինչո՞ւ։ (Եսենինը նկարագրում է ձմռան գեղեցկությունը և միևնույն ժամանակ շեշտում դրա խստությունը)
-Ինչպե՞ս պետք է կարդալ այս տողերը։ (Հիացմունքով, ձմռան գեղեցկության և խստության ինտոնացիայով)
-Էլ ո՞ւմ մասին է գրում հեղինակն այս հատվածում։ (ճնճղուկների մասին)
-Գտե՛ք այն համեմատությունը, որ հեղինակը վերաբերում է ճնճղուկներին: (Երեխաների նման)
-Ինչպիսի՞ն են էպիտետները: (Խաղ, միայնակ)
-Ի՞նչ է նշանակում միայնակ: (Պաշտպանող չկա, տաքացեք, տաքանում են իրար դեմ.
- Ինչո՞ւ է Եսենինը ճնճղուկներին համեմատում միայնակ երեխաների հետ: (Դժբախտ են, ցուրտ են, ձմեռը, խորթ մոր պես, անբարյացակամ է և խիստ)
- Ինչո՞ւ Եսենինը հենց այս համեմատությունն ու էպիտետներն օգտագործեց։ (Նա ուզում էր, որ մենք խղճանք ճնճղուկներին, քանի որ անհանգստանում էինք նրանց համար)
-Ինչպե՞ս ենք կարդում այս տողերը։ (կարեկցանքի, խղճահարության, անհանգստության ինտոնացիայով)
-Կարդացեք երկրորդ հատվածը` փոխանցելով անհանգստություն և խղճահարություն ճնճղուկների համար: (Աշխատանք զույգերով)
-Կարդացեք 3-րդ հատվածը և մտածեք, թե հատկապես ի՞նչ զգացողություն է դրանում արտահայտված: (ներողություն, սլայդ 7)
-Ի՞նչ բարի խոսքեր է գտնում բանաստեղծը թռչունների համար: (Թռչունները փոքրիկ թռչուններ են)
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ճնճղուկներին: (սլայդ 8)
-Ճնճղուկը թույլ է ու միամիտ, կենսուրախ ու շատախոս, ապրում է մարդու կողքին: Ճնճղուկը էներգիա և արագություն է, ճարպկություն, գոյատևելու և իրեն պաշտպանելու ունակություն: Նա կարող է դիմանալ ցրտին: Երբ նա մրսում է, նա մի թաթը թաքցնում է որովայնի փափկամազ փետուրի մեջ, իսկ մյուսի վրա կանգնում։ Այն մոխրագույն է և աննկատ, ստիպում է ժպտալ և հավատալ ուրախությանը, ցանկություն առաջացնել բարիք գործելու:
- Ինչո՞ւ է բանաստեղծն այդքան խղճում թռչուններին: (Նրանք ցուրտ են, սոված և մի փոքր վախեցած)
-Ինչպե՞ս պետք է կարդալ այս տողերը։ (Խղճանքով, ցավով)
- Ինչո՞ւ կարող են ճնճղուկները վախենալ: (Ձյունը բարկանում է և կատաղի մռնչում է)
-Ի՞նչ տեխնիկա է օգտագործում հեղինակը ձնաբքը նկարագրելիս: (Անհատականացում – թակոց, զայրացած։ Փոխաբերություն – մռնչյունով։ Էպիտետ – խելագար մռնչյունով)
-Ինչո՞ւ է հեղինակը երրորդ տողում օգտագործում ձնաբուք բառը: (Ձմռան ցրտի սթրեսի համար՝ ճնճղուկների հանդեպ խղճահարության զգացումն ուժեղացնելու համար: Հեղինակը ցույց է տալիս, որ ձմռան նկատմամբ իր վերաբերմունքը փոխվել է)
- Ո՞ր հնչյուններն են փոխանցում ձնաբքի զայրույթը վերջին երկու տողերում:
-Ի՞նչ տեխնիկա է կիրառել հեղինակը։ (Ձայնային ձայնագրություն)
- Պատրաստվեք երրորդ տողի արտահայտիչ ընթերցմանը` փոխանցելով ճնճղուկների ոտանավորների դողն ու ձնաբքի կատաղությունը: (Աշխատանք զույգերով)
-Կարդացեք վերջին չորրորդ հատվածը և մտածեք, թե ինչի մասին են երազում փոքրիկ ճնճղուկները: (Գարնան մասին)
-Ի՞նչ տեխնիկա է օգտագործում այստեղ հեղինակը։ (ինվերսիա)
-Ինչպե՞ս է հեղինակը անվանում թռչուններին: (Քնքուշը էպիթետ է)
-Ի՞նչ զգացողություն է տիրում այս տողում։ (Հույս)
(սլայդ 9)
- Ինչպե՞ս ենք կարդում չորրորդ տողը: (Երազկոտ, հուսադրող, մի քիչ տխուր)
-Գրական ո՞ր հնարքի միջոցով է բանաստեղծը ավելի լիարժեք ու պարզ ցույց տալու ձմռանն ու գարնան տարբերությունը։ (հակադրություն)
7. Նախապատրաստում արտահայտիչ ընթերցանությանը.
- Պարզեցինք, թե ինչ արտահայտչամիջոցներ է կիրառում հեղինակը և ինչպիսի զգացողություններ կան յուրաքանչյուր տողում։ Հիմա մտածեք, թե ինչ արագությամբ եք կարդալու այս բանաստեղծությունը:
- Մատիտով նշաններ դրեք այնտեղ, որտեղ կանգ կառնեք, ընդգծեք այն բառերը, որոնք կարդալիս ձայնով պետք է ընդգծվեն: (Օգտագործեք աջակցության քարտ)
- Կազմեք ընթերցանության «միավոր»:
- Պատրաստվեք կարդալու ամբողջ բանաստեղծությունը: Բանաստեղծության լավագույն ընթերցանության մրցույթ ենք անցկացնելու։ Բանաստեղծություն կարդալիս պետք է հիշել, որ քնարական բանաստեղծություններում կա որոշակի մտածողություն. Դուք պետք է ունկնդիրներին փոխանցեք հեղինակի զգացմունքները։
8. ընթերցանության մրցույթ.
- Բանաստեղծության արտահայտիչ ընթերցում.
- Ընթերցողներից ո՞ւմ է հաջողվել փոխանցել բանաստեղծի տրամադրությունը:
-Ի՞նչ եք կարծում, բանաստեղծի ինչպիսի՞ ընթերցանություն կվայելեր: (Ուսանողների պատասխանների գնահատում)
VII. Ամփոփելով դասը.
- Ի՞նչ հետաքրքիր և օգտակար բաներ սովորեցիք դասի ընթացքում:
- Սերգեյ Ալեքսանդրովիչը մեզ հետ խոսեց այն մեծ կենսական ուժի մասին, որը պահում է այս փոքրիկ մոխրագույն գունդերը՝ ճնճղուկները, աշխարհում և թույլ չի տալիս նրանց կործանվել մոլորակի տարերքների ու կատակլիզմների մեջ:
-Տասնյակ բանաստեղծներ ունեն իրենց ճնճղուկները, իրենց կիրքը, իրենց վերաբերմունքը: Ապրիր, զարմանալի ընկեր, ճնճղուկ, ուրախացնելով բոլորին երկրի վրա իր ներկայությամբ: Եվ մենք կօգնենք ձեզ գոյատևել:
(Ուսուցիչը կարդում է Վ. Սկիֆի բանաստեղծությունը)
Սառը պատուհանից դուրս
Ես ճնճղուկ եմ տեսնում։
Որտե՞ղ է ձեր ճնճղուկի տունը:
Որտե՞ղ է ձեր ընտանիքը:
Ձնահոսքի հետևում գտնվող դաշտում -
Մութ, ցուրտ,
Ճնճղուկ - փոքրիկ ճնճղուկ,
Որտե՞ղ է ձեր սնունդը:
Փոքրիկը ծվծվաց.
-Ի՞նչ կգտնեմ՝ ուտելիք։
Ես թռչկոտում եմ և հառաչում
Դառը ցրտին.
Ես այն կշպրտեմ պատուհանից
Աղացած կարկանդակ.
- Արի, փոքրիկ ճնճղուկ,
Իմ սիրելի ընկեր!

Արդեն մի քանի տարի է, ինչ Ռուսաստանում անցկացվում է «Կերակրեք թռչուններին» ակցիան։ Դրան մասնակցում են հազարավոր մեծահասակներ և երեխաներ և սնուցիչներ են պատրաստում։ Եվ հունվարի 15-ը սկսեց կոչվել «Ճնճղուկի օր»: Ակտիվ մասնակցեք արշավին, օգնեք թռչուններին ցուրտ ու սոված ձմռանը` կերակրեք նրանց: Սնուցիչներ պատրաստեք և կերակուր դրեք դրանց մեջ։ (սլայդ 10)

VIII. Արտացոլում.
Ինքներդ գնահատեք ձեր աշխատանքը դասարանում: Ձեր սեղանների վրա կան ճնճղուկներ պատկերող առարկաների նկարներ: Գրատախտակը ցույց է տալիս երկու ճյուղ՝ կարմիր և կանաչ: Լուսանկարեք ճնճղուկին, դրեք այն կանաչ ճյուղի վրա, եթե հաջող եք գնահատում ձեր աշխատանքը։
Եթե ​​դուք այնքան էլ գոհ չեք ձեր աշխատանքից, ապա նկարը տեղադրեք կարմիր ճյուղի վրա։

IX. Տեղեկատվություն տնային աշխատանքների մասին. (սլայդ 11):

Սովորեք անգիր բանաստեղծություն: (Հավելված 3.)
Լրացուցիչ ընտրովի ընտրության համար.
Գրեք մինի-շարադրություն «Ճնճղուկներ»:
Գտեք այլ բանաստեղծների բանաստեղծություններ ճնճղուկների մասին:
Նկարազարդել բանաստեղծության համար:
Գրեք ձեր սեփական բանաստեղծությունը կամ հանելուկը ճնճղուկների մասին:

Դիմում.
Քարտեր - աջակցում է
Հավելված 1.

Տեմպը
Հետաձգված
Դանդաղ
Չափավոր
Նորմալ
Արագացնելով
Արագ

Հավելված 2.
Արտահայտիչ խոսք
Ինտոնացիա

Բանաստեղծական լեզվի միջոցներ
Համեմատություն
Էպիտետ
Փոխաբերություն
Ձայնային ձայնագրություն
Անհատականացում
Ինվերսիա
Կոնտրաստ

Հավելված 3.
Հուշագիր
Քնարերգության վրա աշխատելը.
Կարդացեք բանաստեղծությունը
Ի՞նչ նկարներ կարող եք նկարել այս բանաստեղծության համար:
Ի՞նչ զգացումներ է արտահայտել հեղինակն այս բանաստեղծության մեջ:
Ի՞նչ փոխաբերական բառեր է հաջողվել հեղինակին փոխանցել իր զգացմունքները։

Դասի ուրվագծային պլան
Թեմա՝ գրական ընթերցանություն, Ռ.Ն. Բունեև, Է.Վ.Բունեևա «Դպրոց 2100» կրթակրթական համալիր, 3 Բ դասարան
Թեմա՝ «Ձմեռը երգում է, արձագանքում...»
Նպատակը` ներկայացնել Ս.Ա. Եսենինի «Ձմեռը երգում և կանչում է...» և «Փոշի» ստեղծագործությունը:
Պլանավորված արդյունքներ.
Առարկա:
- ուսանողներին ֆունկցիոնալ գրագետ ընթերցանության ուսուցում;
- սովորողների մոտ, ստեղծագործության վրա աշխատելու գործընթացում, բանաստեղծական ճաշակի և երևակայական մտածողության զարգացում, տեքստում գեղարվեստական ​​արտահայտման միջոցներ գտնելու կարողություն.
Կարգավորող:



Ճանաչողական:

Հաղորդակցական:

- կառուցել մենախոսական ապացույց:
Անձնական:

Գրականություն՝ կրթահամալիր «Դպրոց 2100» գրական ընթերցանություն, Ռ.Ն. Բունեև, Է.Վ.Բունեևա 3-րդ դասարան
Դասերի ընթացքում.
Դասի փուլ Ուսուցչի գործունեություն Աշակերտների գործունեություն UUD
Գործունեության մոտիվացիա. Ուսուցիչը ողջունում է ուսանողներին, ստուգում նրանց պատրաստակամությունը դասին. էմոցիոնալ տրամադրություն է ստեղծում.
Զանգը հնչեց, ընկերս։
Դասը սկսվում է.
Բոլորը միասին գեղեցիկ ոտքի կանգնեցին,
Նրանք ժպտացին ու ուղղվեցին։
Մենք պարկեշտորեն ողջունեցինք միմյանց;
Սովորել «գերազանց»,
Նրանք հանգիստ նստեցին իրենց սեղանի շուրջ,
Եկեք խոսակցություն սկսենք։
Պատրաստվեք ուսումնական գործընթացին. Անձնական:
-դրական վերաբերմունք արտահայտել ուսումնական գործընթացի նկատմամբ.
Կարգավորող:
- հաջողված գործունեության թիրախավորում.
Առկա գիտելիքների թարմացում - Սկսենք մեր դասը:
-Լսե՛ք և գուշակե՛ք, թե տարվա որ եղանակի մասին ենք խոսելու։
Եռյակը, եռյակը եկել է, Ձիերն այդ եռյակի մեջ սպիտակ են, Եվ սահնակում նստած է Բելոկոսա թագուհին՝ ճերմակ դեմքով, Թևը թափահարելիս Ամեն ինչ արծաթով էր պատված։
(Ձմեռ)
- Մենք էջ ենք բացում նոր գրական բաժնի համար:
- Կարդացեք դրա վերնագիրը («Ձմեռը երգում է, կանչում…»)
- Նայիր տարածվածությանը և ասա ինձ, թե ինչի մասին կկարդանք այս բաժնում։
(Ձմռան մասին, ձմեռային բնության, ամանորյա տոների և մի առասպելական բանի մասին...)
Կարո՞ղ է ձմեռը երգել: Ինչու՞ է այս տողը չակերտների մեջ: Այս մեջբերումը. Իսկ թե որ ստեղծագործությունից է վերցված այս մեջբերումը, կիմանանք ավելի ուշ։
Ի՞նչ կարող եք կռահել բաժնի վերնագրից և նկարազարդումից: (Կկարդանք ձմեռային բնության, Ամանորի տոնի և մի առասպելական բանի մասին...) Ուսուցիչները լսում և պատասխանում են հարցերին.
Նրանք լուծում են հանելուկը.
Ուշադիր լսեք և պատասխանեք ուսուցչի հարցերին: Հաղորդակցական:

Կարգավորող:
.
Գործունեության մեջ դժվարությունների հայտնաբերում և նպատակադրում - Ինչպե՞ս է Նաստյան անցկացնում ձմեռը: Այս մասին կարդանք 52-ի դասագրքում։
-Ի՞նչ սպորտաձևերով են զբաղվում Նաստյան և նրա ծնողները ձմռանը: (դահուկներ) -Ի՞նչ զգացողություններ և հիշողություններ են լցվել Նաստյային: Նորից կարդանք վերջին նախադասությունը. (միաձայն)
-Հիմա ես ու դու նույնպես կգնանք ձմեռային անտառ։ Փակեք ձեր աչքերը և պատկերացրեք, որ դուք գտնվում եք ձմեռային անտառում:
(Հնչում է Չայկովսկու «Տարվա եղանակները» երաժշտությունը) – Ձմեռ:
-Հիմա բացիր աչքերդ և պատմիր, թե ինչ ես տեսել անտառում ձմռանը: (Երեխաների պատասխանները)
- Ճիշտ է, տղերք: Ձմեռային անտառը ճյուղերի վրա սառնամանիքի ժանյակ է, սաստիկ սառնամանիքի հանդիպած ծառերի ճռճռոցն է։ Մորթե ձյան փաթիլներ, որոնք դանդաղ պտտվում են օդում: Գեղեցիկ ձյուն փայլում է արևի տակ: Սոճի, հատկապես կանաչ սպիտակ ձյան ֆոնի վրա: Տոնածառերը սառել են ձյան ծածկի տակ, օդը կարծես թե անշարժ է։ Ամեն ինչ սառեց ձմռան ցրտից։
-Ինչպե՞ս կոմպոզիտորն օգնեց մեզ զգալ ձմեռային բնության ողջ գեղեցկությունը: (Հնչյունների օգնությամբ):
- Ձմեռը այլ կերպ է կոչվում՝ Ձմեռը գեղեցկություն է, Ձմեռը ասեղնագործուհի է, Ձմեռը թագուհի է, ժանյակագործ, արհեստավոր, մայրիկ Ձմեռ:
-Ի՞նչ են անվանել մեծ բանաստեղծները ձմեռ: (մենք չգիտենք)
-Ի՞նչ եք կարծում, ո՞րն է մեր դասի թեման: Ի՞նչ կսովորենք այսօր։ Ի՞նչ նոր ենք սովորում: Կարդացեք հեղինակի տեքստը դասագրքում:
Պատասխանեք ուսուցչի հարցերին.
Երեխաները վերլուծում են; ձևակերպել իրենց դիտարկումների եզրակացությունները. համեմատել; ենթադրություններ անել և վերջապես ձևակերպել դասի թեման և նպատակը.
Ճանաչողական:
- խնդիրները բացահայտելու և ձևակերպելու հմտությունների զարգացում.
- զարգացնել վերլուծելու, սինթեզելու կարողությունը
Կարգավորող:
- դասի նպատակն ընդունելու և պահպանելու ունակություն.
IV. Գիտելիքների համատեղ բացահայտում 1. Պատմվածք հեղինակի մասին.
- Ձմեռը տարվա զարմանալի եղանակ է: Ձմեռային բնությունը գրավում և կոչ է անում մարդկանց արթնացնել ստեղծագործելու: Կոմպոզիտորներն այն «նկարում են» հնչյունների օգնությամբ։ Նկարիչները դա անում են ներկերի օգնությամբ, իսկ գրողներն ու բանաստեղծները՝ բառերի օգնությամբ՝ օգտագործելով տարբեր գեղարվեստական ​​տեխնիկա։
- Եկեք դիտենք, թե ինչպես է Ս. Եսենինը նկարում ձմռան պատկերը:
- Ծանո՞թ եք բանաստեղծի ստեղծագործությանը:
-Ի՞նչ բանաստեղծություններ եք կարդացել:
-Ինչի՞ մասին է գրել Ս.Եսենինը։ (Հայրենիքի մասին, բնության մասին)
- Ս.Ա. Եսենինը շատ էր սիրում իր հայրենի բնությունը և փառաբանում այն ​​իր աշխատանքում։
Նրա ճակատագիրը զարմանալի էր. Երկրի վրա իրեն հատկացված 30 տարիների ընթացքում Եսենինն այնքան բան արեց, ասես հսկայական կյանքով ապրեր։ Ս. Եսենինի բանաստեղծություններում ամեն ինչ բնական է և պարզ՝ ինչպես է աճում խոտը, ինչպես է հոսում գետը, ինչպես է գալիս լուսաբացը, և միևնույն ժամանակ առեղծվածային և առեղծվածային...
-Հեղինակի հետ միասին սուզվենք ձմեռային բնության աշխարհ։
2. Սկզբնական ընթերցում.
(ձայնագրություն. Վիվալդի «Ձմեռ»: Ուսուցիչը կարդում է «Ձմեռը երգում է...» բանաստեղծությունը):
-Ինչպե՞ս զգացիք հեղինակի տրամադրությունը: (տխուր) - Ի՞նչ նպատակով է Ս. Եսենինը գրել այս բանաստեղծությունը: Մեզ տխրեցնելու համար, թե՞ ուրիշ բան էր ուզում ցույց տալ։ (Ես ուզում էի ցույց տալ ձմռան նկարները)
-Ձմռան ի՞նչ նկարներ եք տեսել:
-Ի՞նչ ձայներ եք լսել:
3. Անկախ ընթերցանություն.
- Կարդացեք ինքներդ և նշեք այն բառերը, որոնք չեք հասկանում:
4. Բառապաշարային աշխատանք.
Երգում է - ուժգին փչում է
Զանգեր - արձագանքներ
Հարյուր զանգ - 100 սոճիների ղողանջ (հեղինակ)
Սոճու անտառ – կոլեկտիվ, սոճու անտառ:
Մետաքսե գորգ - փափուկ գորգ
Միայնակ - առանց ծնողների
Սառեցված - շատ ցուրտ
Փեղկեր - տախտակի դռներ ապակու ծածկման համար
Vortices - բուռն շրջանաձև քամու շարժումներ
Ֆիզիկական դաստիարակության րոպե. Ուսուցիչները ուշադիր լսում են և հիշում Ս. Եսենինի կենսագրությունը։
Լսեք, թե ինչպես է ուսուցիչը կարդում բանաստեղծություն:
Պատասխանել հարցերին.
Կարդացեք ինքներդ և նշեք այն բառերը, որոնք դուք չեք հասկանում: Հաղորդակցական:
- Ձեր զրուցակցին լսելու և երկխոսություն վարելու, ձեր տեսակետն արտահայտելու և ճիշտ խոսելու կարողությունը:
Կարգավորող:
- նպատակ ունենալով հաջող գործունեության
- ձևավորել կրթական նպատակ և առաջադրանք ընդունելու կարողություն, պլանավորել դրա իրականացումը.
- սեփական գործողությունները պլանավորելու, վերահսկելու և գնահատելու ունակություն:
V. Առաջնային համախմբում արտաքին խոսքում Աշխատանք արտահայտչականության վրա.
-Քանի՞ տող կա բանաստեղծության մեջ: (4)
- Բանաստեղծությունն ունի 4 տող, այսինքն. 4 մաս, 4 նկար. Յուրաքանչյուրն ունի իր հերոսները, իր զգացմունքները: Եկեք նայենք նրանց, որպեսզի սովորենք, թե ինչպես կարդալ բանաստեղծությունը արտահայտիչ:
1. Մեկնաբանված ընթերցում.
1 տող:
Ձմեռը երգում և արձագանքում է,
Փխրուն անտառը հանդարտվում է
Սոճու անտառի զանգի ձայնը.
Շուրջը խորը մելամաղձությամբ
Նավարկություն դեպի հեռավոր երկիր
Մոխրագույն ամպեր.
- Ո՞ր անտառում է հայտնվել բանաստեղծը (սոճու մեջ, բրդոտ) - Փխրուն սոճու անտառ: Զնգում է ցրտին: Ծառերը շատ են, և բանաստեղծը գտել է զարմանալի «զանգ» բառը։
-Ի՞նչ բառով է բանաստեղծը ցույց տալիս անտառը։ (շագի) - Ի՞նչ է նշանակում այս բառը: (փափուկ ձյունով ծածկված, անտառում շատ ձյուն կա)
-Ո՞վ է կառավարում անտառը: Ո՞վ է այդքան խնամել անտառը։ (Ձմեռ)
-Արդյո՞ք նա մարդկային տեսք ունի: Ինչպե՞ս:
- Ո՞ր բառերն են օգնում կյանքի կոչել ձմեռը:
- Գրականության մեջ ինչպե՞ս է կոչվում այս տեխնիկան: (անձնավորում)
-Ո՞ւմ է ներկայացնում ձմեռը: (հոգատար մայր)
-Ինչպիսի՞ն է նա: Մենք նկարում ենք ձմռան պատկերը (փափուկ, բարի, մի փոքր տխուր)
-Ինչպե՞ս եք տեսնում, որ հեղինակը տխուր է:
-Ի՞նչ են տենչում ամպերը: Ինչ են նրանք?
-Ի՞նչ զգացումով ենք կարդալու 1-ին մասը (տխրության զգացումով)
Ստոնա 2:
Իսկ բակում բուք է
Մետաքսե գորգ է փռում,
Բայց ցավալիորեն ցուրտ է:
Ճնճղուկները ժիր են,
Միայնակ երեխաների պես,
Կծկված պատուհանի մոտ:
-Ո՞վ է գլխավոր հերոսը: (բուք)
- Ի՞նչն է անսովոր ձնաբքի պատկերում: (ծածկում է մետաքսե գորգը)
-Ինչպե՞ս եք հասկանում այս արտահայտությունը։
- Գրականության մեջ ինչպե՞ս է կոչվում այս տեխնիկան, որտեղ բառերն օգտագործվում են ոչ թե ուղիղ, այլ փոխաբերական իմաստով: (փոխաբերություն)
-Բանաստեղծին դուր է գալիս ձնաբուքը: (հիանում է մետաքսներով, բայց միևնույն ժամանակ վախենում է. նա ցավալիորեն ցուրտ է)
- l ձայնը կրկնվում է մի քանի անգամ և մեծացնում է ցրտի զգացումը։ Իսկ գորգը մետաքս է մի պատճառով, քանի որ... Չնայած մետաքսը նուրբ, գեղեցիկ գործվածք է, այն զով է:
- Ինչպիսի՞ն է ձմեռը 2-րդ մասում: (գեղեցիկ, բայց սառը)
-Իսկ ճնճղուկների հետ կապված։ (անտարբեր)
-Ձմեռը ո՞ւմ է հիշեցնում: (Ձյունե թագուհի)
-Ի՞նչ զգացողություն են առաջացնում փոքրիկ ճնճղուկները հեղինակի մոտ: (ցավում է նրանց համար)
-Ի՞նչ բառեր եք գտել խղճահարության համար: (ինչպես միայնակ երեխաները)
-Այս տեխնիկան կոչվում է համեմատություն:
-Ի՞նչ զգացողությամբ ենք կարդալու 2-րդ մասը։ (խղճահարության զգացումով)
3-րդ տող:
Փոքրիկ թռչունները ցուրտ են,
Սոված, հոգնած,
Եվ նրանք ավելի ամուր կծկվում են:
Իսկ ձնաբուքը խելագարորեն մռնչում է
Թակում է կախովի փեղկերը
Եվ նա ավելի է զայրանում։
-Ի՞նչ բարի խոսքեր է գտել հեղինակը թռչունների համար: (ժիր, փոքր, սոված, հոգնած)
- Գրականության մեջ ինչպե՞ս են կոչվում նման բառերը։ (էպիտետներ)
-Ի՞նչն է անհանգստացնում հեղինակին։ Ի՞նչն է նրան անհանգստացնում: (թռչունները սոված են)
- Ի՞նչն է ավելի վատ ձմռանը թռչունների համար՝ քաղցը, թե՞ ցուրտը:
-Ինչո՞ւ է հեղինակը մեզ գրում այս մասին։ (Թռչունները ձմռանը շատ վատ են զգում և հույս ունեն մեր կարեկցանքի վրա)
- Կերակրե՛ք թռչուններին ձմռանը: Եվ նրանք գարնանը մեզ կուրախացնեն իրենց աշխատանքով ու երգեցողությամբ։
-Ի՞նչ զգացողությամբ ենք կարդալու 3-րդ մասը։ (անհանգստության զգացումով)
- Հեղինակը այս մասում ձնաբուքով հիվա՞ծ է։ (ոչ, նա վերածվեց չար ձնաբքի)
-Ինչու՞ է բուքը զայրացած: (ցանկանում է ցույց տալ իր ուժը, ուժը, հզորությունը)
-Ի՞նչ տեսքով տեսանք ձմեռը այստեղ։ (որպես չար խորթ մայր)
4-րդ տող:
Իսկ քնքուշ թռչունները նիրհում են
Այս ձնառատ հորձանուտների տակ
Սառած պատուհանի մոտ։
Եվ նրանք երազում են գեղեցիկի մասին
Արևի ժպիտներում գարնան պարզ գեղեցկությունն է:
- Նուրբ թռչունների համար փրկության հույս կա՞: (Կա)
-Որտե՞ղ են նրանք ապաստան գտել: (սառած պատուհանի մոտ, մարդու բնակավայրի մոտ)
- Էլ ի՞նչն է քեզ հույս տալիս։ (շուտով գարունը կգա)
-Ինչո՞ւ է հեղինակը ներկայացնում գարնան կերպարը։
-Ձմեռը ամենազոր չէ։ Դրան անպայման կփոխարինի գարունը։ Անհանգստությունն ու տխրությունը կփոխարինվի ուրախությամբ։
-Ի՞նչ զգացողությամբ ենք կարդալու 4-րդ մասը։ (հույսի զգացումով)
Եզրակացություն՝ մեկ աշխատանքում հեղինակը մեզ ներկայացրել է ձմռան 4 պատկեր. Սրանով նա ուզում էր ցույց տալ, որ ձմեռը կարող է տարբեր լինել (բարի, փափուկ, ցուրտ, դաժան):
-Բայց ինչ տեսքով էլ նրան տեսնենք, անհնար է չհիանալ նրա գեղեցկությամբ ու վեհությամբ։
- Մենք նկատեցինք, թե ինչպես փոխվեց հեղինակի տրամադրությունը (տխրությունից հույս)
- Կարդացեք բանաստեղծությունը այնպես, որ փոխանցեք ոչ միայն հեղինակի տրամադրությունը, այլև ձեր զգացմունքները:
2. Արտահայտիչ ընթերցանություն.
- Էլ ո՞վ էր ուզում կարդալ այս բանաստեղծությունը:
3. Այժմ ծանոթանանք Ս. Եսենինի մեկ այլ ստեղծագործության՝ «Փոշի».
1) Ձայնագրություն. (Բեզրուկովա)
2) Լսելուց հետո աշխատել տեքստի հետ.
-Ի՞նչ է նշանակում այս փոշի բառը։
-Ի՞նչ հարազատ բառերն են օգնում բացատրել: (փոշի, փոշի. փոշին թարմ թափված ձյան շերտ է) - Դուք զարմացաք բանաստեղծության նկարազարդումից:
Ո՞ւմ հետ է բանաստեղծը համեմատում սոճին. (ծեր տիկնոջ հետ)
Ինչպե՞ս եք հասկանում «փայտ» բառը (սա փայտիկ է, որն օգտագործում են տարեցները աջակցության համար)
-Ո՞վ է այս անտեսանելի մարդը, ով կախարդել է անտառը: (Սառեցում)
-Ի՞նչ եք կարծում, այս բանաստեղծությունները նման են իրար:
3) - Տղերք, կարդացեք այս բանաստեղծությունը «բզզոց» ընթերցմամբ:
4) - Հիմա եկեք ընթերցենք այն արտահայտիչ և գեղեցիկ երգչախմբում: (խմբային ընթերցում) Կարդացեք տաղ առ տող՝ մեկնաբանությամբ, պատասխանեք հարցերին:
Վերլուծեք 2-րդ տողը և պատասխանեք հարցերին:
Աշխատում են 3-րդ տողի արտահայտչականության վրա, պատասխանում հարցերին։
Նրանք պարզում են, թե ինչ զգացումով է պետք կարդալ 4-րդ հատվածը, պատասխանում են իմաստային հարցերին։
Եզրակացություն են անում.
Կարդացեք բանաստեղծությունը արտահայտիչ:
Ձայնագրության մեջ լսեք արտահայտիչ ընթերցանություն:
Պատասխանել հարցերին.
Համեմատեք 2 բանաստեղծություն տարրական մակարդակում:
Բզզոց ընթերցում.
Երգչախմբային ընթերցանություն. Հաղորդակցական:
- զրուցակցին լսելու և երկխոսություն վարելու, ձեր տեսակետը արտահայտելու, ճիշտ խոսելու կարողություն
Կարգավորող:
- նպատակ ունենալով հաջող գործունեության
- ձևավորել կրթական նպատակ և առաջադրանք ընդունելու կարողություն, պլանավորել դրա իրականացումը.
- սեփական գործողությունները պլանավորելու, վերահսկելու և գնահատելու ունակություն:
Անձնական:
- դրական վերաբերմունք արտահայտել ուսումնական գործընթացի նկատմամբ.
Ճանաչողական:
- խնդիրները բացահայտելու և ձևակերպելու հմտությունների զարգացում.
- զարգացնել վերլուծելու և սինթեզելու կարողությունը.
Հաղորդակցական:
- զրուցակցին լսելու և երկխոսություն վարելու, ձեր տեսակետը արտահայտելու, ճիշտ խոսելու ունակությունը.
VI. Անկախ աշխատանք ստուգման հետ Կրկնվող ընթերցանություն (ինքներդ)
- Մարզվել. Կրկին կարդացեք բանաստեղծությունը և փորձեք տեսնել, որ ձմեռը դրանում տարբեր է:
(Տրամադրությունն ավելի հանգիստ է, պայծառ, բանաստեղծության մեջ ավելի շատ կյանք կա, ագռավները աղմկոտ են, փայտփորիկը թակում է, ձիերի սմբակները զնգում են, նաև ցուրտ է (լսվում են զանգի ձայներ), բայց ոչ վտանգավոր (ձյուն է գալիս, շալը տարածվում է) Կա նաև ընդհանրություն՝ բանաստեղծը կենդանացնում է բնությունը 2) արտահայտիչ ընթերցում Լուռ կարդալ, հարցի պատասխան փնտրելը.
Նրանք արտահայտիչ կարդացին «Փորոշ» հոդվածը։ Կարգավորող:
- Ձեր գործողությունները պլանավորելու, վերահսկելու և գնահատելու ունակություն
VII. Ներառում գիտելիքների համակարգում և կրկնություններ 1. Երկու տեքստերի համեմատություն.
-Այսպիսով, մենք կարդում ենք Սերգեյ Եսենինի 2 բանաստեղծություն ձմեռային բնության մասին:
-Ասա ինձ, հեղինակի վերաբերմունքը ձմռանը փոխվե՞լ է: (Այո, փոխվել է)
-Ինչպե՞ս: (Երեխաների պատասխանները)
- Առաջին բանաստեղծության մեջ նա ձմեռը նկարագրել է որպես զայրացած, անողոք, թռչուններին վիրավորող, հեղինակն այնքան էլ չէր սիրում ձմեռը: Իսկ երկրորդ բանաստեղծության մեջ նա հիանում է ձմեռային անտառի գեղեցկությամբ, բնության լռությամբ ու հանգստությամբ։ Նրանք պատասխանում են ուսուցչի հարցերին և վերլուծում 2 բանաստեղծություն:
Հաղորդակցական:
- զրուցակցին լսելու և երկխոսություն վարելու, ձեր տեսակետը արտահայտելու, ճիշտ խոսելու ունակությունը.
VIII. Անդրադարձ Երեխաներ, մեր դասը մոտենում է ավարտին: Ձեզ դուր եկավ այսօրվա դասը: Ո՞ր բանաստեղծությունն է ձեզ ամենաշատը դուր եկել: Ինչո՞ւ։ Ի՞նչ իմացաք բանաստեղծ Սերգեյ Եսենինի մասին: (Սիրում է ձմեռը, բնությունը, տեսնում է նրա գեղեցկությունը, գիտի ինչպես վերակենդանացնել բնությունը) Ի՞նչ արեցինք: (Նրանք կարդացին բանաստեղծություններ, պատասխանեցին տեքստի վերաբերյալ հարցերին, ցույց տվեցին իրենց վերաբերմունքը հերոսների նկատմամբ) Ինչպե՞ս կգնահատեք ձեր աշխատանքը դասին:
- Շնորհակալություն, դասն ավարտվեց: Ուսուցիչները պատասխանում են անձնական հարցերին.
- դրական վերաբերմունք արտահայտել ուսումնական գործընթացի նկատմամբ.
Կարգավորող:
- Ձեր գործողությունները պլանավորելու, վերահսկելու և գնահատելու ունակություն
IX. Տնային առաջադրանք՝ անգիր սովորիր բանաստեղծություններից մեկը:
Նկարեք ձմռան դիմանկարը (ըստ ցանկության)
Նշումներ կատարեք նոթատետրում «Ձմեռ» էջում: Ռեկորդային դ.զ. օրագրում.





սխալ:Բովանդակությունը պաշտպանված է!!